PTR060V0010-TR
Product Categories
Beijing Silk Road Enterprise Management Services Co.,LTD
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
PTR060V0010-TR
  • 1
Product Category : Resettable Fuses - PPTC
Mounting Style : Through Hole
Resistance : 4.5 Ohms
Termination Style : Radial
Packaging : Reel
Maximum Voltage : 60 V
Series : PTR060V
Lead Spacing : 5 mm
Current Rating - Max : 40 A
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Hold Current : 0.1 A
Trip Current : 0.2 A
Manufacturer : Bussmann / Eaton
Description : Resettable Fuses - PPTC PPTC 60V 0.1A Radial