CM150TX-24S
Product Categories
Beijing Silk Road Enterprise Management Services Co.,LTD
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
CM150TX-24S
Category : Discrete Semiconductor Products Transistors IGBTs IGBT Modules
Current - Collector (Ic) (Max) : 150 A
Product Status : Discontinued at Digi-Key
Mounting Type : Chassis Mount
Package : Bulk
Series : IGBTMOD™
Package / Case : Module
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic : 2.15V @ 15V, 150A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) : 1200 V
Supplier Device Package : Module
Mfr : Powerex Inc.
Operating Temperature : -40°C ~ 150°C (TJ)
Current - Collector Cutoff (Max) : 1 mA
IGBT Type : -
Power - Max : 1150 W
Input : Standard
Input Capacitance (Cies) @ Vce : 15 nF @ 10 V
Configuration : Three Phase Inverter
NTC Thermistor : Yes
Description : IGBT MOD 1200V 150A 1150W
Model Number : CM150TX-24S
Contact Now
IGBT Module Three Phase Inverter 1200 V 150 A 1150 W Chassis Mount Module